Ketogénna strava sa používa nielen na špecifické zdravotné problémy alebo kvôli túžbe zlepšiť pohodu, ale aj kvôli jej účinnosti v procese úbytku hmotnosti. Mnoho ľudí s nadváhou uprednostňuje vzdať sa cukru a bojovať za postavu svojich snov. Strata hmotnosti v ketogénnej strave je spojená s dvoma problémami: uvedenie tela do stavu ketózy a nedostatku kalórií. Dodržiavanie predpokladov, môžete schudnúť od 0,5-1 kg za týždeň, to znamená, že rovnako ako je užitočné pre ľudské telo

- Ketogénna diéta a chudnutie
- Princípy ketogénnej diéty
- Výhody ketogénnej diéty
- Nevýhody ketogénnej diéty
- Čo jesť pri ketogénnej diéte?
- Čo nejesť pri ketogénnej diéte?
- Ketogénna diéta – účinky
Ketogénna diéta a chudnutie
Účelom ketogénnej stravy je priviesť telo do stavu ketózy a zachovať ho. To umožňuje telu získať energiu z uložených tukov a nie z cukru (glukózy). Na dosiahnutie tohto stavu je potrebné znížiť spotrebované sacharidy, čo by malo byť 5-10% dennej potreby kalórií. Ketogénna strava je obmedzujúca-na nej môžete použiť predpísané potraviny. Je to tiež rozmanité, pretože povolené produkty môžu byť vyrobené v stovkách spôsobov. Keto poskytuje účinnú a predovšetkým zdravú stratu hmotnosti. Pre ľudí, ktorí bojujú s nadváhou, má pozitívny vplyv na problémy s cukrovkou, krvným tlakom alebo príliš vysokým cholesterolom. Je určený pre ľudí s obezitou, ako aj pre tých, ktorí sa chcú starať o svoje zdravie, čím sa minimalizuje riziko chronických ochorení. Vďaka ketogénnej strave tisíce ľudí na celom svete stratili váhu a kvôli tomu, ako to ovplyvnilo ich telo, používajú ho aj po dokončení fázy redukcie.
Princípy ketogénnej diéty
Ketogénna strava je spôsob stravovania, ktorý zahŕňa zvýšenie množstva tuku a zároveň obmedzenie príjmu uhľohydrátov. Aby však bola účinná a nepredstavovala nebezpečenstvo pre telo, mala by sa vykonávať len pod dohľadom lekára a odborníka na výživu.
Predpoklady ketogénnej stravy sú založené hlavne na konzumácii dostatočného množstva tukov, sacharidov a bielkovín. V štandardnej dennej strave väčšiny z nás tvoria sacharidy 50%, bielkoviny-15% a tuky-35%. všetky jedlá zjedli.
V ketogénnej strave sú tieto pomery diametrálne odlišné. Ketogénna strava zahŕňa konzumáciu jedál, v ktorých až 80-90%. tvoria tuky a zvyšok, to znamená 10-20 percent. sacharidy a bielkoviny. Pre ľudí, ktorí nie sú na strave, sú sacharidy hlavným zdrojom energie. V telách ľudí na ketogénnej strave je málo sacharidov, takže zdroj energie je nedostatočný. Telo teda začína hľadať alternatívne zdroje, ktorými sú tuky.
Existuje takzvaná ketóza, to znamená proces rozpadu tuku. Výsledkom je, že koncentrácia ketónových teliesok v krvi je oveľa vyššia ako koncentrácia glukózy. Pri dostatočne nízkom množstve sacharidov je pocit hladu potlačený. Rastie, keď je v ketogénnej strave príliš veľa sacharidov. Preto by mal byť výživový plán konzultovaný so špecialistom a mal by mu predchádzať vhodný výskum.
Výhody ketogénnej diéty
Nepochybnou výhodou ketogénnej stravy je to, že počas prvých 2-3 mesiacov jej používania sa cítime ľahko, sme plní energie, naša pohoda sa zlepšuje. Hlavným cieľom ketogénnej stravy je strata hmotnosti – a skutočne, reštriktívne dodržiavanie pravidiel stravovania spôsobuje, že hmotnosť je veľmi dynamická.
Pretože použitie glukózy ako zdroja energie je obmedzené, používa sa v nervovom systéme. Preto dochádza k zníženiu množstva glykogénu, to znamená viacvrstvovej vrstvy pozostávajúcej z jednotlivých častíc glukózy. Zníženie množstva glykogénu tiež vedie k zníženiu množstva vody, ktoré sa glykogén viaže vo svaloch. V dôsledku toho klesá naša telesná hmotnosť.
Z dobrého dôvodu sa ketogénna strava odporúča aj pacientom s epilepsiou, najmä deťom, ktoré zápasia s epilepsiou rezistentnou na lieky. Indikácia používania ketogénnej stravy zo zdravotných dôvodov je tiež:
- Rettov syndróm
- Dravet tím
- Príkaz Doose
- nodulárna skleróza
Nie je úplne známe, prečo ketogénna strava ovplyvňuje zníženie sťažností a frekvenciu záchvatov. Odborníci sa domnievajú, že to môže byť spôsobené tým, že ketónové telieska chránia nervové bunky pred napadnutím voľnými radikálmi.
Medzi výhody ketogénnej stravy sa často spomína aj pomoc v boji proti inzulínovej rezistencii, reguluje sekréciu inzulínu, obmedzuje túžbu po sladkostiach, dlhodobo poskytuje pocit plnosti, znižuje opuch a pomáha zbaviť sa chorôb trávenia, ako je nadúvanie.
Nevýhody ketogénnej diéty
Hoci ketogénna strava je veľmi účinná, pokiaľ ide o chudnutie, nemôže ju použiť nikto kvôli jej potenciálnym vedľajším účinkom. Napriek počiatočnej injekcii energie, zlepšeniu pohody a pocitu ľahkosti, po cca. Po 2-3 mesiacoch všetko zmizne. Existujú problémy s trávením, zníženou energiou, únavou, problémami s koncentráciou, neustálou túžbou po sladkostiach a nepríjemným telesným zápachom.
Veľké množstvo tuku v strave môže viesť k dysregulácii intestinálnej motility a konštantnej bolesti v dolnej časti brucha. Často ľudia, ktorí sú na ketogénnej strave, sa sťažujú na častý moč. Po dlhom období používania diéty sa môže vyvinúť urolitiáza a zvýšenie kyseliny močovej.
Ketogénna strava by sa absolútne nemala používať u ľudí s ochoreniami obličiek, pečene a pankreasu, ako aj so zaťažením metabolizmu ketónových telies. Mnohí odborníci sa tiež domnievajú, že keto diéta môže negatívne ovplyvniť endokrinný systém tela.
Čo jesť pri ketogénnej diéte?
V ketogénnej strave je ekvivalentom udržiavania správneho podielu tukov, sacharidov a bielkovín to, čo konzumujeme. Množstvo živín by malo byť spokojné s vysoko kvalitnými a vysokokvalitnými výrobkami. Sú to tuky, ktoré sú hlavným zdrojom kalórií, takže je obzvlášť dôležité starať sa o ich kvalitu.
Hlavným pravidlom, ktoré by sme mali dodržiavať pri výbere tukov spotrebovaných počas stravovania, je to, že by mali byť potraviny s vysokým obsahom tuku, ale spracované čo najmenej. Vyberme nasýtené tuky (maslo, masť, kokosový olej) a mononenasýtené tuky (orechy, avokádo, maslo). Avšak, čo polynenasýtené tuky? Ak sú živočíšneho pôvodu, napríklad v mastných rybách-ako by sa mali jesť. Ak sa však nachádzajú v spracovaných potravinách, ako je margarín, je najlepšie sa im vyhnúť. Takže, čo by malo byť na zozname tukových zložiek?
Proteín v ketogénnej strave by mal pochádzať z mäsa. Základným pravidlom o živočíšnych bielkovinách konzumovaných pri ketogénnej strave je to, že čím viac bielkovín má mäso, tým menej by sme ho mali jesť. Treba pamätať na to, že musí to byť kvalitné mäso získané z osvedčených výberov. Rovnaká zásada platí aj pre vajcia-týmto spôsobom sa vyhneme látkam, ktoré zaťažujú naše telo.
Pokiaľ ide o sacharidy v ketogénnej strave, mali by pochádzať hlavne z ovocia a zeleniny. Základným pravidlom v ich prípade je, že čím viac sacharidov je v zelenine a ovocí, tým menej by sme mali jesť. Mali by sme si vybrať zeleninu s čo najmenším množstvom cukru, najlepšie zelenou, rastúcou nad zemou.
Na rozdiel od vzhľadu je zoznam výrobkov povolených na ketogénnu stravu veľmi bohatý a umožňuje vám variť rôzne jedlá. Potraviny povolené na ketogénnej strave zahŕňajú:
- mäso-hovädzie, bravčové, Divina, hydina, jahňacie. Mäso by malo pochádzať od spoľahlivých dodávateľov alebo z ekologických fariem;
- ryby a morské plody-makrela, losos, sardinky a všetky morské plody;
- vajcia-musia pochádzať od dôveryhodného dodávateľa alebo ekologického pestovania;
- prírodné tuky-olej, olivový olej, kokosový olej;
- zelenina-špenát, brokolica, karfiol, kapusta, špargľa, baklažán, olivy, cuketa, šalát, uhorka, huby, avokádo, kapusta, ružičkový kel;
- mliečne výrobky-plnotučné mlieko, kyslá smotana, jogurt;
- matica;
- nápoje-neperlivá voda, čierny alebo zelený čaj (bez cukru), vývar, Kokosové alebo mandľové mlieko;
- korenie (v primeraných množstvách) – bazalka, koriander, oregano, škorica, rasca, chilli, petržlen, tymian, rozmarín.
Čo nejesť pri ketogénnej diéte?
Pri určovaní menu v ketogénnej strave je potrebné brať do úvahy nielen potraviny, ktoré sa môžu jesť, ale aj tie, ktoré sú prísne zakázané. Patria medzi ne:
- cukry-sladkosti, sóda, sladené šťavy;
- obilné pšeničné výrobky, kukurica, ryža, koláče, cestoviny, raňajkové cereálie;
- škrob-zemiaky, banány, ovsené vločky;
- ovocie-banány, hrozno, ananás, melón, jablká, pomaranče;
- ľahké výrobky
Ketogénna diéta – účinky
Účinky ketogénnej stravy spôsobujú znateľnú stratu hmotnosti-miera úbytku hmotnosti však závisí od individuálnej predispozície a počiatočnej hmotnosti.
Zároveň stojí za to vedieť, že v prvej fáze aplikácie stravy sa môžu objaviť mnohé vedľajšie účinky, m.in . závraty, letargia alebo zápcha. Po niekoľkých týždňoch takéto príznaky zmiznú, akonáhle sa telo prepne na novú stravu. Ak však negatívne účinky stravy nezmiznú, mali by ste ju prestať používať a čo najskôr sa poradiť s lekárom, ktorý určite predpíše krvné a močové testy.
Ak plánujete začať s diétou, hmotnosť môže byť užitočným zariadením. Niektoré váhy vám umožňujú nielen kontrolovať hmotnosť, ale aj analyzovať zloženie tela.
Bibliografia:
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/should-you-try-the-keto-diet
https://www.rush.edu/news/keto-diet-right-you
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499830/
ketogénna diéta, ketogénne tabletky na chudnutie, princípy ketogénnej diéty, defekty ketogénnej diéty, recenzie ketogénnej diéty, recepty na ketogénnu diétu, ketogénna diéta čo jesť, ketogénna diéta čo nejesť, chudnutie na keto diéte, ketogénne doplnky stravy, ketogénne produkty, ketogénne produkty kde kúpiť, tabletky na chudnutie, rýchle chudnutie, diéta na rýchle chudnutie, ako rýchlo schudnúť, ketogénna diéta pre začiatočníkov, ketogénna diéta pre športovcov, ketogénna diéta pre vegetariánov, ketogénna diéta zakázané produkty, účinky ketogénnej diéty, vedľajšie účinky ketogénnej diéty, ketogénna diéta koľko to stojí, ketogénna diéta koľko môžete schudnúť, ketogénne diétne menu

















