A ketogén étrendet nemcsak speciális egészségügyi problémákra vagy a jólét javítására irányuló vágy miatt használják, hanem a fogyás folyamatában való hatékonysága miatt is. Sok túlsúlyos ember inkább feladja a cukrot és harcol az álmaik alakjáért. A ketogén étrend fogyása két problémával jár: a test ketózis és kalóriahiány állapotba hozása. A feltételezésekhez ragaszkodva hetente 0,5-1 kg-ot fogyhat, Vagyis annyira, amennyire hasznos az emberi test számára

- Ketogén diéta és a fogyás
- Ketogén diéta alapelvei
- Ketogén diéta előnyei
- Ketogén diéta hátrányai
- Mit kell enni a ketogén diéta során?
- Mit ne együnk ketogén diéta esetén?
- Ketogén diéta – hatások
Ketogén diéta és a fogyás
A ketogén étrend célja, hogy a testet ketózis állapotba hozza és megőrizze. Ez lehetővé teszi a szervezet számára, hogy energiát nyerjen a tárolt zsírokból, nem pedig a cukorból (glükózból). Ennek az állapotnak az eléréséhez csökkenteni kell az elfogyasztott szénhidrátokat, amelyeknek a napi kalóriaigény 5-10% – ának kell lenniük. A ketogén étrend korlátozó – használhat rajta előírt ételeket. Ez azért is változatos, mert az engedélyezett termékek több száz módon készülhetnek. A Keto hatékony és mindenekelőtt egészséges fogyást biztosít. Azok számára, akik túlsúlyosak, pozitív hatással van a cukorbetegség, a vérnyomás vagy a túl magas koleszterinszint problémáira. Mind az elhízott emberek, mind azok számára, akik egészségüket szeretnék gondoskodni, minimalizálva a krónikus betegségek kockázatát. A ketogén étrendnek köszönhetően világszerte több ezer ember fogyott le, és mivel ez befolyásolta a testüket, a csökkentési szakasz befejezése után is használják.
Ketogén diéta alapelvei
A ketogén étrend az étkezés egyik módja, amely magában foglalja a zsírmennyiség növelését, miközben korlátozza a szénhidrátbevitelt. Annak érdekében azonban, hogy hatékony legyen, és ne jelentsen veszélyt a szervezetre, csak orvos és táplálkozási szakember felügyelete mellett szabad elvégezni.
A ketogén étrend előfeltételei elsősorban a megfelelő mennyiségű zsír, szénhidrát és fehérje fogyasztásán alapulnak. A legtöbb ember szokásos napi étrendjében a szénhidrátok 50%-ot, a fehérjék 15%-ot, a zsírok pedig 35% – ot tesznek ki. minden étel evett.
A ketogén étrendben ezek az arányok átmérőjűek. A ketogén étrend olyan ételeket tartalmaz, amelyekben akár 80-90% is van. zsírokat alkotnak, a többi pedig 10-20 százalék. szénhidrátok és fehérjék. Azok számára, akik nem diétáznak, a szénhidrátok a fő energiaforrás. A ketogén étrendben lévő emberek testében kevés szénhidrát van, ezért az energiaforrás nem elegendő. Így a test alternatív forrásokat keres, amelyek zsírok.
Van egy úgynevezett ketózis, vagyis a zsírbontás folyamata. Ennek eredményeként a ketontestek koncentrációja a vérben sokkal magasabb, mint a glükóz koncentrációja. Elég alacsony szénhidrátmennyiséggel elnyomják az éhségérzetet. Növekszik, ha túl sok szénhidrát van a ketogén étrendben. Ezért a táplálkozási tervet szakemberrel kell konzultálni, és megfelelő kutatásnak kell megelőznie.
Ketogén diéta előnyei
A ketogén étrend kétségtelen előnye, hogy használatának első 2-3 hónapjában könnyűnek érezzük magunkat, tele vagyunk energiával, javul a jólétünk. A ketogén étrend fő célja a fogyás – sőt, az étrendszabályok korlátozó betartása nagyon dinamikussá teszi a súlyt.
Mivel a glükóz energiaforrásként történő felhasználása korlátozott, az idegrendszer használja. Így csökken a glikogén mennyisége, vagyis az egyes glükózrészecskékből álló többrétegű. A glikogén mennyiségének csökkentése az izmokban megkötött glikogén víz mennyiségének csökkenéséhez is vezet. Ennek eredményeként a testsúlyunk csökken.
Jó okból a ketogén étrend epilepsziában szenvedő betegek számára is ajánlott, különösen a gyógyszerrezisztens epilepsziával küzdő gyermekek számára. A ketogén étrend egészségügyi okokból történő alkalmazásának indikációja szintén:
- Rett-szindróma
- Dravet csapat
- Doose parancs
- nodularis sclerosis
Nem teljesen ismert, hogy a ketogén étrend miért befolyásolja a panaszok csökkentését és a rohamok gyakoriságát. A szakértők azt gyanítják, hogy ez annak a ténynek tudható be, hogy a ketontestek megvédik az idegsejteket a szabad gyökök támadásától.
A ketogén étrend előnyei között gyakran említik az inzulinrezisztencia elleni küzdelemben nyújtott segítséget, szabályozza az inzulin szekrécióját, korlátozza az édesség iránti vágyat, hosszú ideig teltségérzetet biztosít, csökkenti a duzzanatot és segít megszabadulni az emésztőrendszeri betegségektől, mint például a puffadás.
Ketogén diéta hátrányai
Bár a ketogén étrend nagyon hatékony a fogyás szempontjából, potenciális mellékhatásai miatt senki sem használhatja. Annak ellenére, hogy a kezdeti befecskendezése energia, jobb jólét és egyfajta könnyedség, miután kb. 2-3 hónap elteltével minden elmúlik. Vannak emésztési problémák, csökkent energia, fáradtság, koncentrációs problémák, állandó édesség iránti vágy és kellemetlen testszag.
A nagy mennyiségű zsír az étrendben a bélmozgás diszregulációjához és az alsó hasban állandó fájdalomhoz vezethet. Gyakran a ketogén étrendben lévő emberek panaszkodnak a gyakori vizeletre. Az étrend hosszú használata után urolithiasis és a húgysav növekedése alakulhat ki.
A ketogén étrendet nem szabad vese -, máj-és hasnyálmirigy-betegségben szenvedőknek, valamint a keton testek anyagcseréjének terhelésére használni. Sok szakértő úgy véli, hogy a keto diéta negatívan befolyásolhatja a test endokrin rendszerét
Mit kell enni a ketogén diéta során?
A ketogén étrendben a zsírok, szénhidrátok és fehérjék megfelelő arányának megtartása az, amit fogyasztunk. A tápanyagok mennyiségének meg kell felelnie a kiváló minőségű, kiváló minőségű termékeknek. A zsírok a kalóriák fő forrása, ezért különösen érdemes gondoskodni azok minőségéről.
A fő szabály, amelyet be kell tartanunk az étrend során elfogyasztott zsírok kiválasztásakor, az, hogy magas zsírtartalmú ételeknek kell lenniük, de a lehető legkevesebbet kell feldolgozni. Válasszunk telített zsírokat (vaj, zsír, kókuszolaj) és egyszeresen telítetlen zsírokat (diófélék, avokádó, vaj). Mi a helyzet azonban a többszörösen telítetlen zsírokkal? Ha állati eredetűek, például olajos halakban-hogyan kell őket enni. Ha azonban feldolgozott élelmiszerekben, például margarinban találhatók, akkor a legjobb elkerülni őket. Szóval, mi legyen a zsíros összetevők listáján?
A ketogén étrendben lévő fehérjéknek húsból kell származniuk. A ketogén étrend során elfogyasztott állati fehérje alapvető szabálya, hogy minél több fehérjehús van, annál kevesebbet kell ennünk. Emlékeztetni kell arra, hogy jó minőségű húsnak kell lennie, amelyet bizonyított kiválasztásokból nyernek. Ugyanez az elv vonatkozik a tojásokra is-így elkerüljük a testünket terhelő anyagokat.
Ami a ketogén étrendben lévő szénhidrátokat illeti, elsősorban gyümölcsökből és zöldségekből kell származniuk. Az alapszabály az ő esetükben az, hogy minél több szénhidrát van a zöldségekben és a gyümölcsökben, annál kevesebbet kell enni. A lehető legkevesebb cukrot tartalmazó zöldségeket kell választanunk, lehetőleg zöldet, a föld felett termesztve.
A megjelenéssel ellentétben a ketogén étrendben engedélyezett termékek listája nagyon gazdag, és lehetővé teszi, hogy szakácsokat készítsen. A ketogén étrendben megengedett ételek a következők:
- hús-marhahús, sertés, vad, baromfi, bárány. A húsnak megbízható beszállítóktól vagy ökológiai gazdaságokból kell származnia;
- halak és tenger gyümölcsei-makréla, lazac, szardínia és minden tenger gyümölcsei;
- tojás-megbízható szállítótól vagy biogazdálkodástól kell származnia;
- természetes zsírok-olaj, olívaolaj, kókuszolaj;
- zöldségek-spenót, brokkoli, karfiol, káposzta, spárga, padlizsán, olajbogyó, cukkini, saláta, uborka, gomba, avokádó, káposzta, kelbimbó;
- tejtermékek-teljes zsírtartalmú tej, tejföl, joghurt;
- dió;
- italok-csendes víz, fekete vagy zöld tea (cukor nélkül), húsleves, kókusz vagy mandula tej;
- fűszerek (ésszerű mennyiségben) – bazsalikom, koriander, oregánó, fahéj, kömény, chili, petrezselyem, kakukkfű, rozmaring.
Mit ne együnk ketogén diéta esetén?
A ketogén étrend menüjének meghatározásakor nemcsak az ehető ételeket, hanem a szigorúan tilos ételeket is figyelembe kell venni. Ezek a következők:
- cukrok-édességek, szóda, édesített gyümölcslevek;
- gabona-búza termékek, kukorica, rizs, sütemények, tészta, reggeli gabonapelyhek;
- keményítő-burgonya, banán, zabpehely;
- gyümölcsök-banán, szőlő, ananász, görögdinnye, alma, narancs;
- könnyű termékek
Ketogén diéta – hatások
A ketogén étrend hatásai észrevehető fogyást okoznak – azonban a fogyás mértéke az egyéni hajlamtól és a kezdeti súlytól függ.
Ugyanakkor érdemes tudni, hogy az étrend alkalmazásának első szakaszában számos mellékhatás jelentkezhet, m.in . szédülés, letargia vagy székrekedés. Néhány hét elteltével az ilyen tünetek eltűnnek, amint a test új étrendre vált. Ha azonban az étrend negatív hatásai nem szűnnek meg, hagyja abba a használatát, és a lehető leghamarabb forduljon orvoshoz, aki határozottan vér-és vizeletvizsgálatot ír elő.
Ha étrendet tervez, a súly hasznos eszköz lehet. Egyes súlyok nemcsak a súly ellenőrzését, hanem a testösszetétel elemzését is lehetővé teszik.
Bibliográfia:
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/should-you-try-the-keto-diet
https://www.rush.edu/news/keto-diet-right-you
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499830/
ketogén diéta, ketogén diétás tabletták, ketogén diéta alapelvei, hibák a ketogén diéta, ketogén diéta vélemények, ketogén diétás receptek, ketogén diéta mit együnk, ketogén diéta mit nem szabad enni, karcsúsítás keto diéta mellett, ketogén étrend kiegészítők, ketogén termékek, ketogén termékek ahol vásárolni, karcsúsító tabletták, gyors fogyás, diéta a gyors fogyásért, hogyan lehet gyorsan fogyni, ketogén diéta kezdőknek, ketogén diéta sportolóknak, ketogén diéta vegetáriánusoknak, ketogén diéta tiltott termékek, ketogén diéta hatásai, ketogén diéta mellékhatásai, ketogén diéta mennyibe kerül, ketogén diéta mennyit fogyhatsz, ketogén diétás menü

















