Ketogeenset dieeti ei kasutata mitte ainult konkreetsete terviseprobleemide korral või heaolu parandamise soovi tõttu, vaid ka selle tõhususe tõttu kehakaalu langetamise protsessis. Paljud ülekaalulised inimesed otsustavad suhkrust loobuda ja võitlevad oma unistuste figuuri nimel. Ketogeense dieedi kaalulangus on seotud kahe probleemiga: keha ketoosi ja kalorite defitsiidiga. Eeldustest kinni pidades võite kaalust alla võtta 0,5-1 kg nädalas, see tähendab nii palju, kui see on inimkehale kasulik

Ketogeenne dieet ja salendav

Ketogeense dieedi eesmärk on viia keha ketoosi seisundisse ja säilitada see. See võimaldab kehal saada energiat salvestatud rasvadest, mitte suhkrust (glükoosist). Selle seisundi saavutamiseks on vaja vähendada tarbitavaid süsivesikuid, mis peaksid moodustama 5-10% päevasest kalorivajadusest. Ketogeenne dieet on piirav-võite kasutada ettenähtud tooteid. See on ka mitmekesine, kuna lubatud tooteid saab valmistada sadadel viisidel. Keto tagab tõhusa ja ennekõike tervisliku kaalulanguse. Inimeste jaoks, kes võitlevad suure ülekaaluga, on sellel positiivne mõju diabeedi, vererõhu või liiga kõrge kolesteroolitaseme probleemidele. See on mõeldud nii rasvunud inimestele kui ka neile, kes soovivad oma tervise eest hoolitseda, minimeerides krooniliste haiguste riski. Tänu ketogeensele dieedile on tuhanded inimesed kogu maailmas kaalust alla võtnud ja tänu sellele, kuidas see on nende keha mõjutanud, kasutavad nad seda ka pärast kokkutõmbumisetapi lõppu.

Ketogeense dieedi põhimõtted

Ketogeenne dieet on söömisviis, mis hõlmab rasvade suurendamist, piirates samal ajal süsivesikute tarbimist. Kuid selleks, et see oleks tõhus ja kehale ohtlik, tuleks seda teha ainult arsti ja toitumisspetsialisti järelevalve all.

Ketogeense dieedi taust põhineb peamiselt piisava rasva, süsivesikute ja valkude tarbimisel. Enamiku meist tavalises igapäevases dieedis on süsivesikuid 50%, valke 15% ja rasvu 35%. kõik söödud toidud.

Ketogeenses dieedis on need proportsioonid diametraalselt erinevad. Ketogeenne dieet hõlmab roogade söömist, milles on koguni 80-90%. need moodustavad rasvad ja ülejäänud, see tähendab 10-20 protsenti. süsivesikud ja valk. Dieedita inimestel on peamiseks energiaallikaks süsivesikud. Ketogeensel dieedil olevate inimeste organismides on vähe süsivesikuid, seega on energiaallikas ebapiisav. Nii hakkab keha otsima alternatiivseid allikaid, millest rasvad saavad.

Toimub nn ketoos, see tähendab rasvade lagunemise protsess. Seetõttu on ketoonkehade kontsentratsioon veres palju suurem kui glükoosi kontsentratsioon. Kui süsivesikute kogus on piisavalt madal, surutakse nälg maha. See tõuseb, kui ketogeenses dieedis on liiga palju süsivesikuid. Seetõttu peaks söögikava konsulteerima spetsialistiga ja eelnema asjakohaste uuringute läbiviimisele.

Ketogeense dieedi eelised

Ketogeense dieedi vaieldamatu eelis on see, et selle rakendamise esimese 2-3 kuu jooksul tunneme end kergekäeliselt, oleme energiat täis, meie heaolu paraneb. Ketogeense dieedi peamine eesmärk on kaalulangus-ja tõepoolest, dieedireeglite piirav järgimine muudab kaalu väga dünaamiliseks.

Kuna glükoosi kasutamine energiaallikana on piiratud, kasutab seda närvisüsteem. Seega väheneb glükogeeni kogus, see tähendab üksikutest glükoosiosakestest koosnev mitmekihiline aine. Glükogeeni koguse vähenemine põhjustab ka seda, kui palju vett glükogeen lihastes sidus. Selle tagajärjel langeb meie kehakaal.

Mõjuval põhjusel on ketogeenne dieet soovitatav ka epilepsiahaigetele, eriti ravimiresistentse epilepsiaga võitlevatele lastele. Ketogeense dieedi kasutamise näidustus tervislikel põhjustel on ka:

Pole täielikult teada, miks ketogeenne dieet mõjutab kaebuste vähenemist ja krampide sagedust. Eksperdid kahtlustavad, et selle põhjuseks võib olla ketoonkehad, mis kaitsevad närvirakke vabade radikaalide rünnaku eest.

Ketogeense dieedi eeliste hulgas mainitakse sageli ka insuliiniresistentsuse vastu võitlemist, insuliini sekretsiooni reguleerimist, maiustuste iha piiramist, pikka aega täiskõhutunde tagamist, turse vähendamist ja seedehaiguste, näiteks puhituse leevendamist.

Ketogeense dieedi puudused

Kuigi ketogeenne dieet on kehakaalu langetamisel väga tõhus, ei saa keegi seda võimalike kõrvaltoimete tõttu kasutada. Vaatamata esialgsele energia süstimisele, heaolu paranemisele ja kergustundele, pärast ca.2-3 kuu pärast kõik möödub. Tekivad seedeprobleemid, vähenenud energia, väsimus, keskendumisraskused, pidev soov maiustuste järele ja ebameeldiv kehalõhn.

Suures koguses rasva sisaldus toidus võib põhjustada soole peristaltika düsregulatsiooni ja pidevat valu alakõhus. Sageli kurdavad ketogeensel dieedil olevad inimesed sagedast uriini. Pärast dieedi pikaajalist kasutamist võib tekkida urolitiaas ja kusihappe suurenemine.

Ketogeenset dieeti ei tohiks absoluutselt kasutada neeru -, maksa-ja kõhunäärmehaigustega inimesed, samuti ketoonkehade ainevahetuse koormus.

Mida süüa ketogeensetes dieedis?

Ketogeenses dieedis on rasvade, süsivesikute ja valkude õiges vahekorras hoidmise ekvivalent see, milliseid toite me tarbime. Toitainete kogus peaks olema täidetud täisväärtuslike ja kvaliteetsete toodetega. Just rasvad on peamine kalorite allikas, seetõttu tasub eriti hoolitseda nende kvaliteedi eest.

Põhireegel, mida peame dieedi ajal tarbitavate rasvade valimisel järgima, on see, et need on kõrge rasvasisaldusega toidud, kuid neid töödeldakse võimalikult vähe. Valime küllastunud rasvad (või, seapekk, kookosõli) ja monoküllastumata rasvad (pähklid, avokaadod, õli). Kuidas on aga polüküllastumata rasvadega? Kui need on loomset päritolu, näiteks rasvastes kalades-sööge neid korralikult. Kui neid leidub töödeldud toitudes, näiteks margariinis, on kõige parem neid vältida. Mis peaks siis olema rasvaste koostisosade loendis?

Ketogeense dieedi valk peaks tulema lihast. Ketogeensel dieedil tarbitava loomse valgu põhireegel on see, et mida rohkem on lihal valke, seda vähem peaksime seda sööma. Tuleb meeles pidada, et see peab olema hea kvaliteediga liha, mis on saadud tõestatud valikutest. Sama põhimõte kehtib ka munade kohta-nii väldime aineid, mis meie keha koormavad.

Ketogeense dieedi süsivesikute osas peaksid need tulema peamiselt puu-ja köögiviljadest. Nende puhul on põhireegel see, et mida rohkem on köögiviljades ja puuviljades süsivesikuid, seda vähem peaksime neid sööma. Peaksime valima köögiviljad, milles on võimalikult vähe suhkrut, eelistatavalt rohelised, mis kasvavad maapinnast.

Vastupidiselt välimusele on ketogeensel dieedil lubatud toodete loetelu väga rikkalik ja võimaldab teil valmistada erinevaid roogasid. Ketogeensel dieedil lubatud toidud hõlmavad järgmist:

Mis ei söö ketogeenset toitumist?

Ketogeense dieedi menüü määramisel tuleb arvestada mitte ainult toitudega, mida saab süüa, vaid ka nendega, mis on rangelt keelatud. Nende hulka kuuluvad:

Ketogeense dieedi mõju

Ketogeense dieedi mõju põhjustab märkimisväärset kehakaalu langust-kaalukaotuse määr sõltub siiski individuaalsest eelsoodumusest ja algkaalust.

Tasub teada, et dieedi esimesel etapil võib ilmneda palju kõrvaltoimeid, m.in. pearinglus, letargia või kõhukinnisus. Mõne nädala pärast kaovad sellised sümptomid kohe, kui keha lülitub uuele dieedile. Kui aga dieedi kasutamise negatiivsed tagajärjed ei kao, peate selle kasutamise lõpetama ja pöörduma võimalikult kiiresti arsti poole, kes määrab kindlasti vere-ja uriinianalüüsid.

Kui plaanite dieeti alustada, võib kaal osutuda kasulikuks seadmeks. Mõned kaalud võimaldavad teil mitte ainult kaalu kontrollida, vaid ka keha koostist analüüsida.

Bibliograafia:

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/should-you-try-the-keto-diet
https://www.rush.edu/news/keto-diet-right-you
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499830/


ketogeense dieedi tabletid, ketogeenne dieet, ketogeenne dieet reeglid, ketogeenne dieet puudused, ketogeensed dieedi ülevaated, ketogeense dieedi retseptid, ketogeense dieedi mida süüa, ketogeense dieedi mida mitte süüa, keto dieeti salenemine, ketogeensed dieedi toidulisandid, ketogeensed tooted, ketogeensed tooted kuhu osta, kiire salendav, dieet kiire salenemise jaoks, kuidas kaotada keha kiiresti, ketogeense dieedi algajatele, ketogeenne dieet sportlastele, ketogeense dieedi taimetoitlastele, ketogeense dieedi keelatud tooted, ketogeense dieedi mõju, dieet ketogeensed kõrvaltoimed, ketogeense dieedi kui palju see maksab, ketogeenne dieet kui palju saate kaalust alla võtta, ketogeenne menüü dieet, kaalulangus pillid

ketogenní dieta ketogene diät ketogen diæt ketogeenne dieet dieta cetogénica ketogeeninen ruokavalio régime cétogène κετογονική δίαιτα ketogén diéta dieta chetogenica ketogeninė dieta ketogēna diēta ketogeen dieet ketogen diett dieta cetogênica dieta ketogenă ketogen diet ketogénna diéta