Ketogenní strava se používá nejen pro specifické zdravotní problémy nebo kvůli touze zlepšit pohodu, ale také kvůli její účinnosti v procesu hubnutí. Mnoho lidí s nadváhou se rozhodne vzdát cukru a bojovat za postavu svých snů. Ztráta hmotnosti v ketogenní stravě je spojena se dvěma problémy: přivedením těla do stavu ketózy a deficitem kalorií. Při dodržování předpokladů můžete zhubnout z 0,5-1 kg týdně, to znamená tolik, kolik je užitečné pro lidské tělo

- Ketogenní dieta a hubnutí
- Principy ketogenní diety
- Výhody ketogenní diety
- Nevýhody ketogenní diety
- Co jíst při ketogenní dietě?
- Co nejíst při ketogenní dietě?
- Ketogenní dieta – účinky
Ketogenní dieta a hubnutí
Cílem ketogenní stravy je přivést tělo do stavu ketózy a udržet ji. To umožňuje tělu získávat energii z nahromaděných tuků spíše než z cukru (glukózy). Chcete-li dosáhnout tohoto stavu, je nutné snížit spotřebované sacharidy, které by měly činit 5-10% denní potřeby kalorií. Ketogenní strava je omezující-můžete jíst předepsané potraviny. Je to také různorodé, protože povolené produkty mohou být sestaveny stovkami způsobů. Keto poskytuje efektivní a především zdravou ztrátu hmotnosti. U lidí, kteří bojují s velkou nadváhou, to pozitivně ovlivňuje problémy s diabetem, krevním tlakem nebo příliš vysokým cholesterolem. Je určen jak obézním lidem, tak těm, kteří se chtějí starat o své zdraví a minimalizovat riziko chronických onemocnění. Díky ketogenní stravě zhubly tisíce lidí po celém světě a díky tomu, jak ovlivnila jejich tělo, ji po dokončení redukční fáze také využívají.
Principy ketogenní diety
Ketogenní strava je způsob stravování, který zahrnuje zvýšení množství tuku a současně omezuje příjem sacharidů. Aby však byla účinná a nepředstavovala nebezpečí pro tělo, měla by být prováděna pouze pod dohledem lékaře a dietologa.
Předpoklady ketogenní stravy jsou založeny především na konzumaci dostatečného množství tuků, sacharidů a bílkovin. Ve standardní denní stravě většiny z nás jsou sacharidy 50%, bílkoviny 15% a tuky 35%. všechny snědené pokrmy.
V ketogenní stravě jsou tyto proporce diametrálně odlišné. Ketogenní strava zahrnuje jídlo, ve kterém až 80-90%. ty tvoří tuky a zbytek, tedy 10 až 20 procent. sacharidy a bílkoviny. U lidí, kteří nejsou dieta, jsou to sacharidy, které jsou hlavním zdrojem energie. V organismech lidí na ketogenní stravě je málo sacharidů, takže zdroj energie je nedostatečný. Tělo tak začíná hledat alternativní zdroje, kterými se tuky stávají.
Dochází k takzvané ketóze, tedy procesu rozpadu tuků. Výsledkem je, že koncentrace ketonových těl v krvi je mnohem vyšší než koncentrace glukózy. Při dostatečně nízkém množství sacharidů je potlačen pocit hladu. Roste, když je sacharidů v ketogenní stravě příliš mnoho. Výživový plán by proto měl konzultovat s odborníkem a předcházet tomu, aby byl proveden příslušný výzkum.
Výhody ketogenní diety
Nespornou výhodou ketogenní stravy je, že během prvních 2-3 měsíců jejího užívání se cítíme lehce, jsme plní energie, naše pohoda se zlepšuje. Hlavním cílem ketogenní stravy je snížení hmotnosti-a skutečně restriktivní dodržování dietních pravidel činí váhu velmi dynamickou.
Vzhledem k tomu, že použití glukózy jako zdroje energie je omezené, používá se nervový systém. Dochází tak ke snížení množství glykogenu, tedy vícekladiče složeného z jednotlivých částic glukózy. Snížení množství glykogenu také vede ke snížení množství vody, které glykogen vázal ve svalech. Výsledkem je, že hmotnost našeho těla klesá.
Z dobrého důvodu se ketogenní strava doporučuje také u pacientů s epilepsií, zejména dětí bojujících proti epilepsii rezistentní na léky. Indikace pro použití ketogenní stravy ze zdravotních důvodů je také:
- Rettův syndrom
- tým drave
- tým Doose
- uzlová skleróza
Až do konce není známo, proč ketogenní strava ovlivňuje snížení stížností a frekvence záchvatů. Odborníci se domnívají, že to může být způsobeno ketonovými těly, které chrání nervové buňky před útokem volných radikálů.
Mezi výhody кетогенной diety jsou často zmiňovány také pomoci v boji proti inzulinové rezistence, reguluje sekreci inzulínu, omezuje chuť na cukroví, poskytuje pocit sytosti po dlouhou dobu, snižuje otoky a pomáhá zbavit se onemocnění trávení, jako je nadýmání.
Nevýhody ketogenní diety
Ačkoli ketogenní strava je velmi účinná, pokud jde o hubnutí, nemůže být použita nikým kvůli možným vedlejším účinkům. Navzdory počáteční injekci energie, zlepšení pohody a pocitu lehkosti po cca. po 2-3 měsících vše projde. Existují problémy s trávením, sníženou energií, únavou, problémy se soustředěním, neustálou touhou po sladké a nepříjemným tělesným zápachem.
Velké množství tuků ve stravě může vést k dysregulaci střevní peristaltiky a neustálým bolestem v dolní části břicha. Často si lidé, kteří jsou na ketogenní stravě, stěžují na častou moč. Po dlouhém období užívání stravy se může vyvinout urolitiáza a zvýšení kyseliny močové.
Кетогенная strava naprosto se nesmí používat lidé s onemocněním ledvin, jater a slinivky břišní, stejně jako s nákladem na metabolismus кетоновых kontakty Mnozí odborníci se také domnívají, že keto strava může mít negativní vliv na endokrinní systém těla.
Co jíst při ketogenní dietě?
V ketogenní stravě je ekvivalentem dodržování správných proporcí tuků, sacharidů a bílkovin to, jaké potraviny konzumujeme. Množství živin by mělo být uspokojeno plnohodnotnými, kvalitními potravinami. Právě tuky jsou hlavním zdrojem kalorií, proto je třeba dbát zejména na jejich kvalitu.
Základní pravidlo, kterým bychom se měli řídit při výběru tuků spotřebovaných během diety spočívá v tom, aby byly potraviny s vysokým obsahem tuku, ale co nejméně zpracovány. Vybíráme nasycené tuky (máslo, sádlo, kokosový olej) a mononenasycené (ořechy, avokádo, olej). Nicméně, co polynenasycené tuky? Pokud jsou živočišného původu, například v tučných rybách-jak je jíst. Pokud jsou však obsaženy v zpracovaných potravinách, jako je margarín, je lepší se jim vyhnout. Takže, co by mělo být na seznamu mastných ingrediencí?
Protein v ketogenní stravě by měl pocházet z masa. Základní pravidlo o bílkovinách živočišného původu konzumovaných na ketogenní stravě je, že čím více bílkovin má maso, tím méně bychom ho měli jíst. Je třeba si uvědomit, že by mělo jít o kvalitní maso pocházející z prověřených chovů. Stejný princip platí i pro vejce-tím se vyhneme látkám, které náš organismus zatěžují.
Pokud jde o sacharidy v ketogenní stravě, měly by pocházet především z ovoce a zeleniny. Základním pravidlem v jejich případě je, že čím více sacharidů v zelenině a ovoci, tím méně je musíme jíst. Měli bychom si vybrat zeleninu s co nejmenším množstvím cukru, nejlépe zelenou, rostoucí nad zemí.
Na rozdíl od vzhledu je seznam potravin povolených na ketogenní stravě velmi bohatý a umožňuje vám připravit různé pokrmy. Potraviny povolené na ketogenní stravě zahrnují:
- maso-hovězí, vepřové, zvěřina, drůbež, jehněčí. Maso by mělo pocházet od spolehlivých dodavatelů nebo od ekologických farem;
- ryby a mořské plody-makrela, losos, sardinky a všechny mořské plody;
- vejce-musí být od osvědčeného dodavatele nebo organického pěstování;
- přírodní tuky-olej, olivový olej, kokosový olej;
- zelenina-špenát, brokolice, květák, zelí, chřest, lilek, olivy, cukety, hlávkový salát, okurka, houby, avokádo, zelí, růžičková kapusta;
- mléčné výrobky-plnotučné mléko, zakysaná smetana, jogurt;
- ořech;
- nápoje-neperlivá voda, černý nebo zelený čaj (bez cukru), vývar, Kokosové nebo mandlové mléko;
- koření (v přiměřeném množství) – bazalka, koriandr, oregano, skořice, kmín, chilli, petržel, tymián, rozmarýn.
Co nejíst při ketogenní dietě?
Při určování menu v кетогенной dietu, je třeba vzít v úvahu nejen potraviny, které můžete jíst, ale i ti, kteří kategoricky zakázáno. Patří mezi ně:
- cukrovinky, soda, slazené šťávy;
- zrno-pšeničné výrobky, kukuřice, rýže, koláče, těstoviny, cereálie;
- škrob-brambory, banány, ovesné vločky;
- ovoce-banány, hrozny, ananas, Vodní meloun, jablka, pomeranče;
- produkty světla
Ketogenní dieta – účinky
Účinky ketogenní stravy způsobují výrazné snížení hmotnosti-avšak rychlost úbytku hmotnosti závisí na individuální predispozici a počáteční hmotnosti.
V tomto případě stojí za to vědět, že v první fázi aplikace stravy se může objevit mnoho vedlejších účinků, m.in. závratě, letargie nebo zácpa. Po několika týdnech tyto příznaky zmizí, jakmile tělo přepne na nový režim výživy. Pokud však negativní účinky stravy neprojdou, měli byste přestat používat a co nejdříve navštívit lékaře, který jistě předepíše krevní a močové testy.
Pokud plánujete zahájit dietu, váha se může ukázat jako užitečné zařízení. Některé váhy umožňují nejen kontrolu hmotnosti, ale také analýzu složení těla.
Bibliografie:
https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/should-you-try-the-keto-diet
https://www.rush.edu/news/keto-diet-right-you
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK499830/
ketogenní doplňky stravy, ketogenní dieta pro sportovce, recepty na ketogenní dietu, vedlejší účinky ketogenní diety, ketogenní dieta co nejíst, ketogenní dieta co jíst, ketogenní dieta pro začátečníky, rychlé hubnutí, prášky na hubnutí, dieta pro rychlé hubnutí, defekty ketogenní stravy, ketogenní pilulky na hubnutí, účinky ketogenní diety, ketogenní dieta kolik hmotnosti můžete zhubnout, ketogenní produkty, hubnutí na keto dietě, ketogenní dieta pro vegetariány, ketogenní produkty kde koupit, ketogenní dieta kolik to stojí, recenze ketogenní diety, ketogenní dietní menu, ketogenní dieta zakázané produkty, jak rychle zhubnout, ketogenní dieta, principy ketogenní diety

















